کود‌ فروت ست (Fruit set)

محلولپاشی - سناپالیز

تغذیه جوانه‌ها به علت افزایش تشکیل میوه در محصولات باغی از نظر اقتصادی دارای اهمیت است. در اواخر زمستان و اوایل بهار به علت پایین بودن دمای خاک، برگ‌ها ظاهر نشده و جریان شیره های گیاهی بسیار کند است؛ به همین علت باید به تغذیه گیاهان توجه چندانی داشته باشیم. در این هنگام چون جذب عناصر غذایی بطور مناسبی صورت نمی‌گیرد، محلولپاشی درختان میوه، برای ذخیره سازی عناصر مورد نیاز برای شروع مجدد فعالیت گیاه، رشد جوانه‌ها، گلدهی و تشکیل میوه مفید خواهد بود.

بنابر تحقیق‌های متعدد انجام شده، محلول‌پاشی باغات با ترکیب فروت ست نقش اساسی در تشکیل و تکامل تخمک و افزایش میزان گرده افشانی مؤثر دارد.

فروت ست نوعی کود و یکی از انواع روش‌های کوددهی است که در آن مواد مورد نیاز گیاه در بازه‌ی زمانی مشخص به خاک اضافه می‌شود و عبارتی انگلیسی به معنای تنظیم میوه می‌باشد. در واقع مرحله‌ شروع تشکیل میوه را فروت ست می‌گویند و همچنین فرآیندی است که در آن گل‌ها به میوه تبدیل می‌شوند و اندازه‌ی میوه مشخص می‌شود.

فروت ست در بهار یا پاییز؟

به علت کم بودن فعالیت ریشه‌ها و در نتیجه کاهش جذب عناصر غذایی در اوایل بهار، محلول‌پاشی در این زمان تأثیر کمتری نسبت به محلول‌پاشی پس از برداشت در پاییز خواهد داشت. در اکثر درختان (نزدیک به 70 درصد) عناصری که برای شروع تشکیل میوه ضروری است از طریق ذخایر سال قبل تأمین می‌شود (فروت ست بعد از برداشت-پاییز) و اگر این کود را در بهار اعمال کنیم تأثیر حدود 30 درصد خواهد داشت. طبق تحقیق‌های به عمل آمده محلول‌پاشی کود فروت ست پس از برداشت و قبل از خزان می‌تواند باعث تشکیل و کامل شدن تخمک و افزایش میزان گرده افشانی مؤثر و مفید در بهار سال بعد آن شود. همچنین محلول‌پاشی کود فروت ست بعد از برداشت، منجر به افزایش رشد درخت شده و جوانه‌های گل را نسبت به سرمای زمستان و بهار مقاوم‌تر می‌کند. بنابراین بهترین زمان اضافه کردن فروت ست برای بالا بردن ذخیره غذایی درخت، مرحله بعد از برداشت است که قسمت اعظم عناصر غذایی جذب شده از ریشه و محلول پاشی در جوانه‌ها و شاخه‌ها ذخیره می‌گردد.

برای مشاهده و بررسی قیمت کود فروت ست با کیفیت عالی و تضمینی اینجا کلیک نمایید.

کود فروت ست - سناپالیز

سال آوری

سال آوری در کشاورزی و باغداری به معنای تولید بیشتر محصول در یک سال و عدم تولید محصول یا تولید محصول کمتر، در سال‌‌های بعد است. آنچه که در تولید مستقیم محصول باید به آن اشاره کنیم، اهمیت جوانه زایشی و تولید گل است؛ یعنی در سال آوری یا سال پر باری درختان، تعداد جوانه‌های زایشی و تولید گل و به تبع محصول بیشتری خواهند داشت و در سال نیاور یا کم بار تعداد جوانه‌های زایشی کم بوده و یا درخت هیچ جوانه زایشی تولید نخواهد کرد. در نتیجه درختی که به دلیل ضعف و خستگی، جوانه‌های خود را از دست داده ،توانایی تولید محصول مناسب را ندارد، پس به علت نداشتن جوانه‌های زایشی محصولی تولید نمی‌کند یعنی درخت در سال نیاور خود است.

کنترل سال آوری با کود

بنابر توصیه کارشناس‌ها استفاده از کود فروت ست برای جلوگیری از سال‌آوری درخت در باغات پیشنهاد می‌شود که در این صورت درختان هر سال بار یکسانی خواهند داشت. برای رفع  این مشکل باید تلاش نمود جوانه‌های زایشی بیشتری را در سال پربار حفظ کرد و این کار هم با تغذیه کافی و درست درخت ممکن است؛ به گونه‌ای که در سال پر بار به‌ قدری مواد غذایی در دسترس گیاه قرار بگیرد که علاوه بر تأمین مواد غذایی مورد نیاز برای میوه‌ها، بخشی هم به جوانه‌های سال بعد برسد و میوه‌ها مجبور به مصرف مواد غذایی جوانه‌های سال بعد نشوند. پس میتوان نتیجه گرفت که سال آوری تا حدودی قابل کنترل است و با تقویت درخت میتوان حداقل فاصله تولید بین سال آور و نیاور را کاهش داد.

جهت خرید کود فروت ست با کیفیت عالی و قیمت های تضمینی اینجا کلیک نمایید.

سه عنصر اصلی تشکیل دهنده‌ کود فروت ست عبارتند از بر، ازت و روی که هر کدام نقشی متفاوت در تأمین تغذیه گیاه دارند. بنابر مطالعات انجام شده بر عنصر کلیدی گرده افشانی و یا بعبارتی برداشت محصول است و همچنین طول عمر دانه گرده و لوله گرده به عنصر بر وابسته می‌باشد.

ازت منجر به افزایش گل انگیزی برای سال آینده خواهد شد و همچنین سبب تأمین هیدرات کربن برای جوانه‌های تازه تشکیل یافته می‌شود که از این جهت سال آوری در درختان را کاهش می‌دهد.

روی از جمله عناصری است که نقش فوق العاده مهمی در رشد و عملکرد درخت دارد. بیدار شدن به موقع جوانه‌های رویشی و زایشی از خواب زمستانه و گرده افشانی موفق، مهم ترین نقش این عنصر در درخت است.

در حالت کلی از مزایای استفاده از فروت ست می‌توان به افزایش گرده افشانی، افزایش درصد گل کامل، افزایش میزان میوه، افزایش میزان عملکرد و افزایش مقاومت به سرما اشاره کرد و نتیجه گرفت که هدف از اجرای فروت‌ست تولید میوه با کیفیت برای سال بعد، کاهش ریزش گل و میوه در سال بعد، تضمین تولید گل و تشکیل میوه، کاهش ریزش جوانه های سال آتی و کاهش سال آمدی در درختان میوه بوده که مهمترین مرحله تغذیه در باغات میوه می‌باشد.

در صورت تمایل جهت دریافت مشاوره رایگان کودی، میتوانید با متخصصین ما در سناپالیز تماس حاصل فرمایید. 33372034-041

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *