نمایش دادن همه 8 نتیجه

کمپوست کلمه‌ای است که بیشتر کشاورزان و گلخانه دارها با آن آشنایی دارند بخصوص آن‌هایی که به روزترین اطلاعات را در این حوزه دنبال می‌کنند. امروزه کشاورزان برای اینکه خاک قدرت کافی برای رشد دادن گیاهان و کشت‌ها را داشته باشد از کمپوست استفاده می‌کنند به خصوص ورمی کمپوسیت. در این قسمت ما قصد داریم شما را با کمپوست‌ها بیشتر آشنا کنیم. اینکه چند نوع کمپوست داریم و استفاده از آن‌ها چه فواید و مزایایی دارد. در انتها نیز ورمی کمپوسیت را معرفی خواهیم کرد که یکی از پرکاربردترین انواع کمپوسیت در دنیا است. همراه ما باشید.
مطالعه ادامه راهنما

کمپوست چیست و چه کاربردی دارد؟

برای اینکه یک گیاه، درخت و به صورت کلی یک کاشت بتواند به خوبی رشد کرده و محصول فراوان و با کیفیت به ارمغان آورد باید تمامی نیازهای او تامین شود. برخی از این نیازها از طریق خاک، برخی آب و برخی دیگر از طریق خورشید فرآهم می‌شود. مهم‌ترین قسمت در این قضیه خاک است. خاک باید تمامی نیازهای یک کشت را تامین کند تا شما بتوانید بیشترین و بهترین محصول را برداشت کنید. معمولا کشاورزان برای اینکه خاک مواد عالی خود را از دست ندهد از کودهای مختلف استفاده می‌کنند. یکی از جدیدترین روش‌هایی که امروزه برای این منظور استفاده می‌شود استفاده از انواع کمپوسیت بخصوص ورمی کمپوسیت است.

در ادامه می‌خواهیم شما را با کمپوست بیشتر آشنا کرده و فواید استفاده از این کمپوسیت‌ها را برای شما شرح دهیم.

کمپوست چیست؟

کمپوست کردن در واقع به عمل پوساندن و تجزیه بقایای گیاه‌هان، حیوانات یا زباله‌های شهری همچنین لجن فاضلاب گفته می‌شود که خود این کار تحت شرایط خاص و با بهره گیری از روش‌های مختلف انجام می‌شود. کمپوست کودی است که از بازیافت مواد ارگانیک (مواد زائدی که ازگیاهان و حیوانات برجای می‌مانند) به دست می‌آید.

در واقع کمپوست نوعی کود است که بسیار برای خاک مفید بوده و می‌تواند تمامی نیازهای آن را رفع کند تا محصولی بسیار با کیفیت و با تعداد بالاتر برداشت کنید.

فواید استفاده از کمپوست:

اما چرا باید از کمپوست استفاده کنیم؟ دلایل زیادی برای اینکار وجود دارید چراکه مزایای استفاده از این نوع کودها بسیار زیاد است. در ادامه برخی از آن‌ها برای شما شرح خواهیم داد.

 • بهبود ساختار خاک: خاکی که ساختار درست داشته باشد اجازه می‌دهد که آب، انرژی و هوا بتواند به راحتی در آن حرکت کند.
 • میزان مواد مغذی را افزایش می‌دهد: یک کمپوست مناسب تمامی نیازهای خاک را رفع خواهد کرد. موادی مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم و عناصر ریز مغذی مانند منگنز، مس، آهن و روی.
 • میزان استفاده از آب را کاهش می‌دهد: اگر خاک مواد آلی داشته باشد بهتر می‌تواند آب را به خود جذب کرده و کمتر آن را به هدر دهد.
 • از بیماری‌های گیاهان جلوگیری می‌کند: تحقیقات به ما نشان می‌دهد که خاک تحت درمان با کمپوست گیاهی با مشکلات آفت کمتری رو به رو می‌شود. کمپوست به کنترل بیماری‌ها و حشرات کمک می‌کند.

انواع کمپوست:

انواع مختلفی از کمپوست موجود است. این انواع به خاطر روش‌های مختلف تولید، مواد بازیافت شده است. در ادامه برخی از این انواع را معرفی خواهیم کرد.

 1. کمپوست که از پسماند تَر شهری به دست می‌آید (بقایای مواد غذایی و سبزیجات)
 2. کمپوست سبز که پسمان‌های باغبانی به دست می‌آید
 3. ورمی کمپوست
 4. کمپوست قارچ خوراکی

بیایید با ورمی کمپوست که یکی از پرکاربردترین کودهای باغبانی و کشاورزی است بیشتر آشنا شویم.

ورمی کمپوست

کمپوست را که قبلا برای شما تعریف کردیم. ورمی یک نوع کرم خاکی است. اگر این دو را ترکیب کنیم به این مورد می‌رسیم که نوعی کود آلی است که از فعالیت کرم خاکی حاصل می‌گردد. کرم‌ها با کاوش خاک و تغذیه عناصر موجود در آن و آمیختن آن‌ها با آنزیم‌های موجود در بدن خود، خاک را تازه کرده و قدرت باروری آن را افزایش می‌دهند همچنین چون جابه جایی زیادی در خاک دارند، با ایجاد سوراخ‌های زیاد، راه نفوذ اکسیژن به خاک را آباز می‌کنند.

چرا باید از ورمی کمپوست استفاده کنیم؟

استفاده از ورمی کمپوست مزایای زیادی دارد. در ادامه برخی از آن‌ها برخواهیم شمرد:

 1. این کود حاوی میکروارگانیسم‌های هوازی مفید مانند ازتوباکتری‌ها است
 2. میزان عناصر اصلی غذایی در مقایسه با سایر کودهای آلی در ورمی بسیار بالاتر است.
 3. وجود عناصر بسیار حیاتی مانند: آهن، روی، مس و منگنز در آن
 4. دارا بودن انواع مختلف ویتامین‌ها به ویژه ویتامین B12 (کبالامین)؛
 5. قابل مصرف در پرورش کلیه محصولات کشاورزی
 6. اصلاح‌کننده خصوصیات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک؛
 7. و…

البته این‌ها فقط بخشی از مزایایی است که ورمی کمپوست دارد. به همین دلیل هم توصیه می‌شود که از این نوع کود در زمین‌ها بسیار استفاده شود.

کمپوست‌های سناپالیز برای مزرعه و گلخانه شما:

سنا پالیز انواع مختلفی از کمپوست‌ها را با کیفیت بالا و قیمت مناسب برای شما فرآهم آورده است تا شما بتوانید به راحتی و به صورت آنلاین آن‌ها را برای خاک زیر کشت خود سفارش داده و در محل مورد نظراتان تحویل بگیرید. در ادامه برخی از آن‌ها را برای شما معرفی خواهیم کرد.

 • خاک کاکتوس
 • کمپوست خاک برگ
 • ورمی کمپوست
 • کود ارگانیک ورمی کمپوست
 • کمپوست مایع

با مراجعه به صفحه هرکدام از این محصولات می‌توانید اطلاعات کاملی در مورد آن بدست بیاورید.

همین حالا می‌توانید به صفحه مربوط به کمپوست‌ها رفته محصول مورد نیاز خودتان را خریداری کنید. اگر اطلاعات کافی نداشته و یا نمی‌دانید کدام یک برای شما مفید تر است بهتر است قبل از سفارش با مشاوران ما تماس برقرار کرده و به صورت رایگان از راهنمایی‌های آن‌ها استفاده کنید.

کمپوست و ورمی کمپوست

ورمی کمپوست (۵ کیلوگرم )

54,000 ریال
چت با پشتیبانی واتساپ سناپالیز
پیام به پشتیبانی واتساپ