نمایش دادن همه 6 نتیجه

جلوگیری از هدر رفت آب در بخش کشاورزی به دلیل محدود بودن منابع آبی موجود و در دسترس امری لازم و ضروری است. در بسیاری از باغ‌ها و مزارع صنعتی برای این که بتوانند آب بیشتری را جهت آبیاری گیاهان در اختیار داشته باشند، اقدام به ساختن استخر آب می‌کنند. اما اگر برخی نکات در ساخت و عایق بندی این استخرها رعایت نشود، باعث خواهد شد تا آب بیشتری هدر رود. از این رو باید تا حدالامکان از تجهیزات پوشش استخر استفاده شود. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع تجهیزات پوشش استخر آشنا کنیم.
مطالعه ادامه راهنما

تجهیزات پوشش استخر

اگر استخر آب شما در باغ و مزارع دارای پوشش و عایق خیلی خوبی باشد، هم هدر رفت آبی نخواهید داشت و هم این که به مدت زیادی می‌توانید از آن استفاده کرده و درختان خود را آبیاری کنید. تجهیزات پوشش استخر دارای انواع و اقسام بسیار متنوع و مختلفی است که در یک تقسیم بندی کلی به دو دسته ژئوممبران و ژئودکاموند تقسیم می‌شود.

انواع تجهیزات پوشش استخر:

معمولا تجهیزات پوشش استخر برای عایق کاری و جلوگیری از هدر رفت آب انواع متنوع و گسترده‌ای دارد اما در حالت کلی و در بخش آبیاری مزارع کشاورزی، از دو نوع ژئوممبران و ژئودکاموند بیشتر استفاده می‌شود که بدین صورت هستند:

ژئوممبران:

یکی از تجهیزات پرکاربرد پوشش استخرها در مزارع و زمین‌های کشاورزی، ژئوممبران نام دارد. ژئوممبران که در زبان انگلیسی نیز Geomembrane نامیده می‌شود به ورق‌هایی گفته می‌شود که برای نصب به عنوان عایق آب به هیچ گونه زیر ساختی احتیاج ندارند و خیلی راحت و تنها با جوش حرارتی و یا روش‌های دیگر به هم متصل شده و در کنار هم قرار می‌گیرند.

جنس ورقه‌های ژئوممبران از پلمیرهای مختلفی اعم از پلی اتیلن و … است. ورق‌های پوشش استخر ژئوممبران علاوه بر عایق بندی استخر در مزارع دارای مصارف دیگری مثل ذخیره آب و مواد شیمیایی نیز هستند.

دلایل استفاده از پوشش استخر ژئوممبران:

برخی از مهم‌ترین دلایل استفاده از تجهیزات پوشش استخر ژئوممبران در استخرهای آب مزارع و زمین‌های کشاورزی عبارت‌اند از:

 • خیلی راحت و سریع نصب می‌شود.
 • در مقایسه با عایق بندی از طریق بتن و سیمان هزینه کمتری دارد.
 • بین 20 تا 40 سال (بسته به نوع محیط و آب) طول عمر دارد.
 • در برابر حرات نیز مقاومت بالایی دارد.
 • فشار آب زیادی را می‌توانند تحمل کنند.
 • اگر استخر شما عمق زیادی دارد، ضخامت ورق‌ها نیز به نسبت آن می‌تواند تغییر پیدا کند.
 • جلبک و خزه به هیچ وجه به این نوع ورقه‌ها نمی‌چسبد.
 • حیوانات موذی نیز نمی‌توانند به این نوع ورقه‌ها آسیبی وارد کنند.

پوشش استخر ژئودکاموند:

پوشش استخر ژئودکاموند نیز یک نسل ارتقا یافته از ورق‌های ژئوممبران است و می‌توان چنین گفت که تمام نقایص و معایب ژئوممبران مرتفع شده و پوشش ژئودکاموند به وجود آمده است.

پوشش استخری ژئودکاموند بسیار راحت‌تر از ورق‌های ژئوممبران نصب می‌شود و حالت پارچه مانند دارد و کافی است که آن را به کف استخر آب خود بیاندازید و با چسب‌های مخصوصی آن را متصل کنید.

دلایل استفاده از پوشش استخر ژئودکادموند:

همان طور که متوجه شده‌اید با وجود این نوع پوشش‌های استخری، دیگر نیاز نیست که از سیمان و بتن و … برای عایق بندی استخرهای آب در مزارع استفاده نمود. دلایل زیادی برای استفاده از ژئودکاموند به عنوان پوشش استخر وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • مدت زمان نصب این نوع ورقه‌های پوششی بسیار کم است.
 • هزینه کم‌تری نسبت به ورقه‌های ژئوممبران و یا یا عایق بندی با سنگ و سیمان و بتن دارد.
 • شما به راحتی می‌توانید پوشش استخر ژئودکاموند را جابجا کنید.
 • مقاومت بالایی در برابر شرایط محیطی دارند.
 • اگر زمین استخر نشستی داشته باشد،به این نوع پوشش استخری هیچ آسیبی وارد نمی‌شود.
 • با وجود پوشش ژئودکاموند دیگر هیچ گونه جلبک و خزه‌ای در استخر شما رشد نخواهد کرد.

انوع تجهیزات پوشش استخر سناپالیز:

در سناپالیز انواع و اقسام بسیار متنوعی از این نوع تجهیزات پوشش استخر موجود است که به راحتی می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید. برخی از انواع پوشش‌های استخر در سناپالیز عبارت‌اند از:

1- پوشش استخر خاکی ژئودکاموند:

این نوع از تجهیزات پوشش استخری بیشتر در استخرهای خاکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بعد از گود برداری زمین مشخص شده پوشش ژئودکاموند داخل آن را پوشانده و آماده آب گیری می‌شود.

2- پوشش ژئو دکاموند سیلو:

روکش ژئودکاموند سیلو در برابر شرایط محیطی، حرارت خورشید و حتی حیوانات موذی جونده بسیار مقاوم است و بهره‎ وری بالایی نیز دارد.

3- پوشش عمودی استخر ژئودکاموند:

این نوع پوشش استخری مناسب استخرهای بتی و سیمانی است و تمام نواقص موجود در پوشش ژئودکاموند برطرف شده تا پوشش عمودی استخر ژئودکادموند کارایی بالاتری داشته باشد.

4- ورق ژئوممبران عرض ۵ متر مشکی با ضخامت ۱٫۵ میلیمتر:

نوعی دیگر از ورقه‌های ژئوممبران است در استخرهای بزرگ و صنعتی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

5- پوشش عمودی استخر ژئودکاموند متراژ کمتر از ۱۰۰ متر مربع:

اگر استخر شما متراژی کم‌تر از 100 متر مربع دارد و نمی‌خواهید هزینه زیادی برای عایق بندی آن بکنید، پوشش عمودی استخر ژئودکادموند بسیار کاربردی است و با خیال راحت می‌توانید آن را از سناپالیز خریداری کرده و در محل مورد نظر نصب کنید.

6- ورق ژئوممبران عرض ۲ متر مشکی با ضخامت ۱٫۵ میلیمتر:

ورق ژئوممبران عرض 2 متر نیز یکی از انواع تجهیزات پوشش استخر است که در سناپالیز موجود بوده و به راحتی می‌توانید آن را تهیه کنید.

تجهیزات پوشش استخر دارای انواع بسیار مختلفی است که هر یک در محلی به کار برده می‌شود تا کارایی بهتری داشته باشد. اگر شما نیز قصد عایق بندی استخر خود را دارید همین حالا می‌توانید به سناپالیز مراجعه نمایید و پوشش استخری مد نظر خود را با چند کلیک ساده تهیه کنید. همچنین اگر هر گونه سوالی در رابطه با تجهیزات پوشش استخر دارید و در این مقاله به آن پاسخ داده نشده، به راحتی می‌توانید از طریق پل‌های ارتباطی قرار داده شده در بالای صفحه، به مشاورین ما متصل شوید و به صورت رایگان نیز از خدمات مشاوره‌ای تیم ما سناپالیز بهره مند شوید.

چت با پشتیبانی واتساپ سناپالیز
پیام به پشتیبانی واتساپ