نمایش دادن همه 3 نتیجه

خاکورز یا شخم­‌زن از مهم­ترین و کاربردی‌­ترین تجهیزات و ادوات کشاورزی است که باغداران و کشاورزان برای شخم زدن و خاک­ورزی زمین­‌های خود از آن استفاده می­‌کنند. این ابزار دارای خیش­‌های مختلفی است که عملکرد آن در هر بار رفت و برگشت معادل چندین بیل می­‌باشد. قبل از شروع فصل بهار به دلیل تنفس بهتر خاک و جابجایی لایه‌های مختلف خاک، آن را شخم می‌زنند.
مطالعه ادامه راهنما

برای شخم زدن باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی کوچک می‌توان از بیل نیز استفاده کرد، ولی این کار برای زمین‌های بزرگ نشدنی است و زمان و نیروی زیادی نیاز دارد. به همین دلیل انواع شخم­‌زن برای کشاورزان بسیار کاربرد دارد. برای استفاده از این دستگاه نیروی زیادی لازم نبوده و هر شخص بدون آموزش اولیه خاصی قادر به استفاده از آن خواهد بود. در صنعت کشاورزی و باغبانی شخم­‌زن دستی، شخم­‌زن برقی و موتوری از انواع شخم­‌زن­‌ها هستند که در ادامه توضیح داده می‌شوند.شخم­‌زن دستی

شخم‌­زن دستی وسیله‌ای بسیار ساده است که برای کشاورزان و باغدارانی که زمین زیاد بزرگی ندارند قابل استفاده است. شخم­‌زن دستی دارای چند شاخه یا شاخک است که با کشیدن آن روی زمین بدون بلند کردن، عملیات خاک­ورزی انجام می‌شود. شخم­‌زن دستی با جابجایی لایه­‌های زیرین خاک باعث رسیدن اکسیژن به همه نقاط زمین می­‌شود و زمین را برای کاشت محصول آماده می­‌کند. شخم‌­زن دستی نسبت به دیگر شخم‌­زن‌ها قیمت پایین­‌تری دارد و برای شخم زدن باغ و باغچه‌های کوچک به صرفه است.

شخم زن برقی

شخم­‌زن برقی بعد از شخم­‌زن دستی پرکاربردترین نوع شخم­‌زن است. شخم­‌زن برقی برای کشاورزانی که قصد دارند زمین‌های بزرگ را خاک­ورزی کنند بسیار مناسب است، چرا که راندمان کاری بالایی دارد و در زمانی کم می‌تواند سطح زیادی از زمین را شخم بزند.

چیزل

چیزل نوعی شخم­‌زن است که برای شخم زدن و وجین زمین‌های کشاورزی کاربرد دارد. چیزل برای شکستن لایه‌های سخت و زیرین خاک استفاده می‌شود، در واقع قبل از کاشت محصول، چیزل با خاک ورزی کامل زمین، باعث می‌شود عملیات کاشت هرچه بهتر انجام شود. انواع چیزل با تعداد شاخه‌های متفاوت در بازار موجود است، چیزل 7 شاخه و چیزل 5 شاخه از پرکاربردترین انواع آن است.

چت با پشتیبانی واتساپ سناپالیز
پیام به پشتیبانی واتساپ