نمایش 1–24 از 32 نتیجه

کودهای میکرو یکی از انواع بسیار کاربردی و مفید کودهای کشاورزی محسوب می‌شوند که هم تاثیر گذاری بسیار خوبی دارند و هم این که در کوتاه مدت باعث رشد گیاه و حاصلخیزتر شدن خاک می‌گردند. این نوع کودها مواد مغذی مورد نیاز درختان و گیاهان را به صورت کامل در خود دارند و به مرور زمان این مواد مغذی را وارد خاک می‌کنند. با ما همراه باشید تا شما را با ترکیب انواع کود میکرو و این که اصلا به چه نوع کودهایی، کود میکرو گفته می‌شود، آشنا سازیم.
مطالعه ادامه راهنما

کود میکرو

کود میکرو چیست و چه انواعی دارد؟

همان طور که می‌دانید، کودها انواع بسیار مختلفی داشته که هر یک با توجه به ترکیباتی که در ساخت خود دارند، یکی از نیازهای درختان و گیاهان را تامین می‌کنند. درختان و گیاهان برای رشد به مواد بسیار مختلفی نیازمند هستند که اکثر این مواد طی فرایندی طبیعی به صورت خود کار در خاک تولید می‌شوند. اما زمان تولید مواد مغذی کمی طولانی است و بهتر است که هر از گاهی برخی مواد مغذی به صورت دستی به خاک افزوده شود.

در این حال انواع کودها با کاربردهایی که دارند، می‌توانند یک انتخاب عالی محسوب شوند. کودهای طبیعی، شیمایی، ماکرو، میکرو و … . همه این نوع کودها ترکیبات خاصی دارند که کمک می‌کنند تا گیاهان و درختان بتوانند رشد داشته باشند. در ادامه قصد داریم که به معرفی کود میکرو بپردازیم که هم کاربرد خیلی زیادی دارد و هم این که در بین کشاورزان از محبوبیت بالایی برخوردار است، چرا که کمک می‌کند تا درختان و گیاهان بهتر رشد کنند.

کود میکرو چیست؟

گیاهان برای رشد و تولید محصولات کشاورزی به مواد مغذی بسیار زیادی از جمله ازت، پتاسیم، آهن، روی، مس، منگنز و … نیاز دارند. امروزه اکثر این مواد مغذی به صورت کود پای درختان و گیاهان ریخته می‌شود. برخی از مواد مغذی مثل آهن، روی، منگز و مس در اندازه خیلی کمی برای دختان لازم و ضروری هستند و هر از گاهی باید به خاک اضافه شوند.

کودهایی که این مواد ریز مغذی را در خود دارند و باعث بهبود رشد درختان و گیاهان می‌شوند، کود میکرو نامیده می‌شوند. این نوع کودها برخلاف کودهای کامل و یا شیمایی، همه مواد مغذی مورد نیاز درختان و گیاهان را در خود ندارند.

انواع کود میکرو:

همان طور که در بخش بالا خدمتتان توضیح دادیم، کود میکرو کودی است که مواد ریز مغذی را شامل می‌شود که در درصدها و مقادیر خیلی کمی برای گیاه لازم و ضروری هستند. این مواد چرخه تولید طبیعی طولانی مدتی دارند و بهتر است که به صورت دستی به درخت افزوده شوند. این ریز مغذی‌ها عبارتند از:

بور:

این ماده مغذی مهم رشد طبیعی سلول گیاهان را تضمین و به تشکیل گرده کمک می‌کند. کمبود بور همچنین ممکن است رشد گیاه را متوقف کند.

کلر:

کلر در تسریع رشد گیاهان دانه داری مانند گندم استفاده می‌شود، به گیاهان کمک می‌کند در مقابل کم آبی مقاومت بالایی داشته باشند و در برابر بیماری‌های قارچی مقاومت کنند.

مس:

مس به عنوان یک کاتالیزور نقش اساسی دارد و واکنش‌های شیمیایی انجام شده در داخل گیاهان را تقویت می‌کند بدون اینکه خللی در انجام گرفتن آن‌ها داشته باشد. همچنین به شکل گیری رنگدانه‌های پروتئینی در گلبول‌های قرمز خون کمک کرده و آن را به یک ریز مغذی اصلی برای حیوانات و انسان تبدیل می‌کند.

آهن:

این ماده مغذی به عنوان یک کاتالیزور در تشکیل کلروفیل نقش دارد و باعث بهبود عملکرد و رشد ریشه در حبوباتی مانند بادام زمینی و لوبیا می‌شود.

منگنز:

یکی دیگر از کاتالیزورهای تولید کلروفیل در گیاهان،منگنز است. منگنز به تنظیم چندین آنزیم گیاهی هم کمک می‌کند.

مولیبدن:

این ماده مغذی به گیاهان کمک می‌کند تا ازت و فسفر به طور موثرتری استفاده کنند و به کشاورزان بازده بیشتری دهند.

روی:

این ماده مغذی حیاتی، در سلامت انسان و همچنین سلامت گیاه نقش اساسی دارد. این ماده به گیاهان کمک می‌کند پروتئین، نشاسته و هورمون‌های رشد ایجاد کنند که به افراد در رشد پوست و استخوان های سالم کمک می‌کنند.

هر یک از این ریز مغذی‌ها نقش اساسی در تغذیه گیاهان، حیوانات و انسان‌ها دارند. حاصل خیزی خاک و در نتیجه تولدی محصولات باکیفیت تر کشاورزی، از مهم‌ترین اجزای تغذیه جهانیان است.

فواید کود میکرو:

کود ماکرو نیز مانند تمام کودهای مورد استفاده در بخش کشاورزی دارای مزایایی و فوایدی است که کشاورزان را تشویق به استفاده از آن‌ها می‌کند. عموما چون این نوع کودها ریز مغذی‌ها را وارد خاک می‌کنند، فواید بسیار متنوعی را شامل خواهند شد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 1. افزایش بار دهی محصولات کشاورزی و گیاهان
 2. افزایش مقاومت گیاهان به سرما و شرایط جوی
 3. تعادل در رشد بخش‌های مختلف گیاهان و درختان
 4. شادابی گیاه و افزایش حاصلخیزی خاک
 5. افزایش میزان گل دهی در زمان شکوفه دهی درختان و گیاهان در بهار

این عوامل تنها بخش‌هایی از فواید کودهای میکرو بودن که در بالا اشاره شد. کودهای میکرو در طول سال کیفیت خاک را افزایش می‌دهند و کمک می‌کنند تا خاک بهتر بتواند مواد مورد نیاز درختان و گیاهان را تامین کند. همچنین این نوع کودها سبب آلودگی آب، شور شدن زمین و سوختن ریشه‌ها نمی‌شوند و از این جهت کشاورزان با خیال راحت می‌توانند از این نوع کودها استفاده کنند.

خرید کود میکرو:

کودهای میکرو مواد مغذی مورد نیاز درختان و گیاهان را در خود دارند. از این رو باید در طول سال چندین مرتبه در زمین‌های کشاورزی مورد استفاده قرار گیرند. یکی از نکات بسیار مهمی که باید در رابطه با خرید کودهای میکرو بدانید، این است که مقدار مواد مصرفی و یا بهتر است بگوییم، ریز مغذی‌ها در ترکیب آن چه مقدار است؟

انواع کود میکرو موجود در سناپالیز:

کود میکرو جزو کودهایی است که تمامی ریز مغذی‌های لازم جهت رشد گیاهان را در خود دارد. اما خود این نوع کودها نیز در قالب‌های بسیار متنوعی ساخته می‌شوند که در سناپالیز موجود بوده و به راحتی می‌توانید هر یک را با مشاهده کامل جزئیات و ویژگی‌ها خریداری نمایید؛ که عبارتند از:

 • (های پتاس) کود مایع پتاس بالا ۱ لیتری
 • آمینو کلات آهن پودری (۱ کیلویی)
 • آمینو کلات آهن مایع (۱ لیتری)
 • آمینو کلات روی مایع (۱ لیتری)
 • کلات آهن ۶ درصد EDDHA
 • کود آمینودن (اسید آمینه)
 • کود ترینوکس آلی

استفاده از کود میکرو تاثیر زیادی در رشد گیاهان و افزایش بار دهی محصولات کشاورزی شما خواهد داشت. شما به راحتی می‌توانید همین حالا انواع کودهای میکرو مورد نیاز خود را انتخاب نمایید و با چند کلیک ساده از سناپالیز سفارش دهید. همچنین در سناپالیز انواع ابزارآلات و مواد مورد نیاز در کشاورزی و سیستم‌های آبیاری کشاورزی وجود دارند و در هنگام خرید نیز به راحتی می‌توانید سوالات خود را از طریق شماره‌های تلفن قرار داده شده مطرح کرده و از مشاوره رایگان مشاورین مجرب ما در سناپالیز بهره مند شوید.

چت با پشتیبانی واتساپ سناپالیز
پیام به پشتیبانی واتساپ