نمایش 1–24 از 97 نتیجه

شیرآلات کشاورزی یکی از کاربردی‌ترین و پراستفاده ترین ابزارآلات کشاورزی هستند. شیرآلات باعث می‌شوند تا راندمان کاری افزایش پیدا کند، سیستم‌های آبیاری و سم پاشی عملکرد بسیار مناسبی داشته و از همه مهم‌تر، وظایف تعیین شده برای قطعات در سیستم‌های آبیاری و … به نحو احسن انجام پذیرند. اما شیرآلات کشاورزی دارای انواع مختلفی هستند که همین امر می‌تواند موجب شود که شما به عنوان مصرف کننده در خرید خود، سردر گم شوید. از این رو در ادامه قصد داریم به صورت کامل انواع شیرآلات کشاورزی را خدمتتان معرفی نماییم تا با شناختی کامل و اصولی برای خرید این محصولات اقدام نمایید.
مطالعه ادامه راهنما

انواع شیرآلات کشاورزی

شیرآلات کشاورزی

شیرآلات کشاورزی ابزاری برای کنترل جریان مایعات و سیالات مورد استفاده در کشاورزی کاربرد دارند و همان طور که از نام شان پیداست، شیرهایی هستند که برای قطع و وصل آب و … در یک سیستم آبیاری و … به کار برده می‌شوند. شیرآلات کشاورزی انواع بسیار زیادی را شامل می‌شوند که هر یک دارای کاربرد و کارایی خاصی هستند و اگر قصد دارید که یک شیر برای سیستم آبیاری خود خریداری کنید، بهتر است با این انواع آشنایی داشته باشید تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

علاوه بر تنوع محصولی، هر کدام از محصولات دارای جنس بدنه خاصی نیز هستند که با توجه به کارایی و هدفی که دارید، باید انتخاب کنید. در ادامه به صورت کامل شما را با انواع شیرآلات کشاورزی آشنا خواهیم کرد.

انواع شیرآلات کشاورزی:

در یک دسته بندی کلی، شیرآلات کشاورزی و صنعتی را می‌توان در 5 دسته مختلف جای داد که عبارتند از:

 1. شیرهای گیت ولو (Gate Valves)
 2. شیرهای فلکه (Globe Valves)
 3. شیرهای بال ولو (Ball Valves)
 4. شیرهای پروانه‌ای (Butterfly Valves)
 5. شیرهای سوپاپ اطمینان (Check Valves)

هر یک از این شیرآلات کشاورزی، کاربرد و مصرف خاصی دارند که در ادامه به صورت کامل خدمتتان بیان خواهند شد.

1- شیرهای گیت ولو (Gate Valves):

شیرهای دروازه‌ای یا همان گیت ولو به عنوان شیرهای جدا کننده طراحی شده‌اند. این شیرها به کنترل جریان مایع از طریق لوله‌ها کمک می‌کنند تا برای شروع یا توقف جریان آب یا هر نوع مایع دیگر به کار برده شوند. شیرهای دروازه‌ای کاربردهای متنوعی دارند و می‌توانید در ساختمان‌ها و تاسیسات صنعتی و کشاورزی نصب کنید.

از مواد مختلفی ساخته می‌شوند. مانند فولاد ضد زنگ، چدن، فولاد آلیاژی و … .

مزایای شیرهای گیت ولو:

 • طول عمر بالا به دلیل اصطکاک پایین
 • قابلیت استفاده در محیط‌های مختلف
 • کاهش بسیار ناچیز فشار در مایعات و …

معایب شیرهای گیت ولو:

 • به سرعت باز و بسته نمی‌شوند
 • موجب بروز ارتعاش می‌شوند
 • در سیستم‌هایی که درجه حرارت به طور نامنظم تغییر می‌کند،نشتی‌های زیادی رخ می‌دهد
 • نگهداری و تعمیر سطوح صندلی شیرهای دروازه پیچیده است

2- شیرهای فلکه (Globe Valves):

شیرهای گلوب یکی از محبوب ترین نوع شیرآلات کشاورزی هستند که کاربردهای بسیار مختلف زیادی هم دارند. این شیرها شبیه شیرهای دروازه‌ای هستند و از حرکت خطی برای جریان گاز استفاده می‌کنند. این شیرآلات هم برای کنترل جریان در خط لوله مورد استفاده قرار می‌گیرند و مهمترین مزیتی که شیرهای ​​گلوب دارند، این است که به اندازه شیرهای دیگر نشتی ندارند.

مزایای شیرهای فلکه:

 • به صورت کامل بسته می‌شوند
 • زمان باز و بسته شدن کوتاهی دارند
 • می‌توان از آن‌ها به عنوان سوپاپ‌های توقف استفاده کرد.

معایب شیرهای فلکه:

 • افت فشار زیادی دارند
 • برای بستن سیستم‌های دارای فشار زیاد، به نیروی محرکه زیادی احتیاج دارند

شیرهای بال ولو (Ball Valves):

همانطور که از نام این نوع شیرها پیداست، شیرهای توپی، شیرهایی هستند که از توپ برای کنترل جریان مواد استفاده می‌کنند. شیرهای توپی انتخابی ایده آل برای استفاده در سیستم‌های گاز رسانی هستند، زیرا می‌توانند آب بندی و استحکام بهتری را ارائه دهند.

مزایای شیرهای بال ولو:

 1. دارای طراحی جمع و جور هستند که نیازی به روان کاری ندارند
 2. آب بندی بسیار مناسبی دارند و موجب نشت گاز نمی‌شوند
 3. به سرعت باز و بسته می‌شوند

معایب شیرهای بال ولو:

 • فرسایش بالایی دارند و همین امر عمر مفید این محصولات را به شدت کم می‌کند

شیرهای پروانه ای (Butterfly Valves):

شیرهای پروانه ای برای تنظیم جریان، اما با قابلیت کنترل محدود طراحی شده‌اند. شیرهای پروانه ای طوری تنظیم می‌شوند که به صورت الکترونیکی، دستی یا پنوماتیک عمل کنند. این نوع شیرآلات در صنایع مختلفی به کار گرفته می‌شوند. صنایعی مثل: تصفیه فاضلاب، صنعت گاز و نفت، سیستم‌های انتقال سوخت، تولید برق و … .

مزایای شیرهای پروانه ای:

 1. بسیار دقیق هستند و در صنایع مختلف کاربرد دارند
 2. نیاز به نگهداری کمی دارند
 3. در سیستم‌های گاز رسانی هم قابلیت استفاده دارند

معایب شیرهای پروانه‌ای:

 • شیرهای پروانه ای فاقد بست‌های محکم هستند

شیرهای سوپاپ چک (Check Valves):

شیرهای چک که به عنوان شیر برگشتی (NRV) هم شناخته می‌شوند، اجازه می‌دهند مایع فقط در یک جهت جریان یابد و از جریان برگشتی در جهت معکوس جلوگیری شود. هدف از بکار بردن سوپاپ‌های بازرسی، جلوگیری از برگشت جریان به سیستم است که می‌تواند به تجهیزات آسیب برساند یا روند انتقال مایعات را مختل کند.

مزایای شیرهای سوپاپ چک:

 • از جریان برگشتی جلوگیری می کند
 • می‌توانند فشار بالا را تحمل کنند
 • به عنوان یک سیستم پشتیبان عمل می‌کنند

معایب شیرهای سوپاپ چک:

 • اگر اهرم مسدود کننده خراب شود، موجب بروز سایش بیش از حد و خرابی محصول خواهد شد

با انواع شیرآلات کشاورزی آشنا شدید. حال بپردازیم به موادی که در ساخت این محصولات بیشتر کاربرد دارند.

شیرآلات کشاورزی از چه موادی ساخته می‌شوند؟

در ساخت شیرآلات کشاورزی از عناصر مختلفی استفاده می‌شود تا هم کیفیت بالایی داشته باشند، هم این که عمر مفید شیرآلات بالا باشد. موادی که در ساخت این محصولات به کار برده می‌شوند، عبارتند از:

1- چدن:

چدن در واقع یک آلیاژ خاص از آهن و کربن است که کمی سیلیسیم نیز به آن اضافه شده است. صدها سال است که انسان از این آلیاژ جادویی برای ساخت وسایل مختلف استفاده می‌کند. بیشتر وزن و حتی ترکیب این آلیاژ را آهن تشکیل می‌دهد و تنها در حدود 4 درصد از آن کربن و سیلیسیم است. به دلیل قابلیت‌ها و مزایای فراوان از این نوع آلیاژ در تولید لوله و شیرآلات چدنی، ماشین‌ها، قطعات صنعت خودرو مانند سرسیلندر، بلوک سیلندر و جعبه دنده استفاده می‌کنند.

برخی از ویژگی‌های شیرآلات چدنی:

 • مقاومت بسیار بالا:

همانگونه که بیان شد، چدن آلیاژی بسیار مقاوم بوده و می‌تواند فشارهای زیاد آب را بدون هیچ سختی تحمل کند.مدت زمان استفاده از شیرآلات چدنی حدود 100 سال تخمین زده می‌شود.

 • دوستار محیط زیست:

تقریبا می‌توان گفت که 100% محصولاتی که با چدن تولید می‌شوند، قابل بازیافت هستند و به طبیعت هیچ آسیبی وارد نمی‌کنند.

 • هزینه خرید پایین:

شیرآلات چدنی هزینه خرید پایین‌تری نسبت به دیگر شیرآلات دارند. همچنین به دلیل مدت زمان زیاد استفاده، شما تقریبا فقط مجبور هستید فقط یک بار برای خرید شیرآلات اقدام کنید که خود همین موضوع هم صرفه جویی در هزینه‌ها در دراز مدت محسوب می‌شود.

 • آماده مقابله با شرایط بد:

چدن به دلیل مقاومت بالا در شرایط بد عملکرد مناسبی خواهد داشت. به عنوان مثال در برابر شرایط نا پایدار خاک و همچنین تکان‌های شدید و فشار بالای آب بسیار.

 • نصب آسان:

شیرآلات چدنی معمولا به صورت پیچی نصب می‌شوند که خود همین امر نصب آن را بسیار آسان کرده است.

2- پلیمر:

پلاستیک‌ها از انواع پلیمرهای آلی می‌باشند که بر اساس رفتارشان در برابر حرارت به دو دسته کلی ترموپلاستیک و ترموست تقسیم می‌شوند. ترموپلاستیک‏‌ها در دمای محیط به شکل جامد بوده و با افزایش دما نرم و شکل‏ پذیر می‌شوند و برای تولید شیرآلات پلاستیکی پلی ‏پروپیلن، پی ‏وی‏ سی یا پلی ‏اتیلن کاربرد دارند.

خواص بسیار ویژه‌ای که پلیمر دارد موجب شده است از این ماده برای ساخت انواع و شیرآلات و اتصالات آب و فاضلاب مورد استفاده قرار گیرد. شیرآلاتی که از این مواد پلیمری ساخته می‌شوند، در برابر مواد شیمیایی، خوردگی، ترک خوردگی و شکست مقاومت بالایی دارند.

استفاده‌ی اصلی از شیرآلات پلیمری در شیرهای توپی و شیرهای گیت ولو هستند. به کار بردن پلیمر در این شیرآلات مزایای خاصی را به هر کدام بخشیده است. هر کدام از این شیرآلات مزایا منحصر به فرد دارند.

ویژگی‌های شیرآلات پلیمری:

 • مقاومت در برابر خوردگی:

شیرآلات پلاستیکی در مقابل اکثر مواد شیمیایی متداول خانگی و تعداد زیادی از موادی که ممکن است وارد سیستم فاضلابی بهداشتی شوند مقاوم هستند. دیواره‌های صاف شیرآلات پلیمر امان انتقال موثر و بهتر فاضلاب و آب را ممکن می‌سازد معمولا در این محصولات زنگ زدگی و خوردگی دیده نمی‌شود.

 • استفاده آسان:

مواد شیرآلات پلیمری از مواد شیرآلات فلزی دیگر سبک‌تر است و بنابراین نیاز به تجهیزات استفاده کننده سنگین ندارد. مثلا اتصال و نصب آن‌ها ساده‌تر از روشی است که در مورد شیرآلات فلزی به کار می‌رود.

 • مقاوم در برابر ارتعاشات:

شیرآلات پلیمری درمقابل ارتعاشات مختلف با توجه به استانداردهای مختلف ارائه شده مقاوم هستند و با توجه به این دلیل آن‌ها می‌توانند لرزش‌های ناشی از زمین لرزه و یا ارتعاشات ناشی از کارکرد موتور را تحمل کنند.

 • عمر طولانی:

حدود ربع قرن است که میلیون‌ها سیستم لوله کشی با شیرآلات پلیمری و کارایی خوب آن‌ها در حال اجرا است. به دلیل مقاومت بالا در برابر ترک خوردگی، ساییدگی، خوردگی، زنگ و … این شیرآلات از عمر طولانی مدت برخوردار هستند که می‌توانند یک گزینه مقرون به صرفه نیز باشند.

3- برنج:

ز شیرآلات برنجی به دلیل وجود مس و روی در آن نمی‌توان در هر مکانی مورد استفاده قرار داد ولی طبق تحقیقات انجام شده این نوع شیرآلات برای لوله‌ها و اتصالات آبیاری مزارع و باغات مختلف بسیار مناسب است

این نوع شیرآلات در شرایط آب و هوایی مختلف و حتی بد، عملکردی بسیار مناسب دارند و همچنین به دلیل وجود مس در آن بسیار مقاوم تر از لوله‌های نرم و پلاستیکی هستند. یادآوری این نکته ضروری است که شیر برنجی برای آبیاری مزارع، گیاهان توصیه می‌شود. از آن برای آب آشامیدنی استفاده نکنید.

البته خود شیرآلات برنجی هم انواع مختلفی دارند، این انواع به دلیل درصدهای مختلف روی و مس در آلیاژ به وجود آمده‌اند. به عنوان مثال هرچه میزان روی بیشتر باشد مقاومت مکانیکی شیر هم بیشتر خواهد بود ولی درصد شکنندگی آن هم بالاتر خواهد رفت.

ویژگی‌های شیرآلات برنجی:

 • مقاومت بهتر در برابر خورندگی
 • ایده‌آل برای آبیاری مزارع و باغات
 • چکش خوری بسیار بالا

شیرآلات کشاورزی موجود در سناپالیز:

در سناپالیز محصولات متنوعی از شیرآلات کشاورزی و صنعتی وجود دارد که می‌توانید با قیمت بسیار مناسبی خریداری کنید. همچنین تمامی ویژگی‌ها و اطلاعات کاربردی در رابطه با تمامی محصولات ذکر شده است تا بتوانید با آگاهی کاملی اقدام به خریداری محصولات مد نظرتان کنید.

برخی از شیرآلات کشاورزی موجود در مجموعه سناپالیز عبارتند از:

 • بال ولو دو سر دنده بیرون دسته کوتاه:

شیر بال ولو دو سر دنده بیرون دسته کوتاه جهت انشعاب از خط اصلی به خط فرعی در سیستم های آبیاری تحت فشار کاربرد دارد.

 • سوپاپ اطمینان فلنجدار PN16:

سوپاپ اطمینان فلنجدار، سوپاپ چدنی یا شیر هوایی است که به وسیله فلنج به لوله متصل شده است. این سوپاپ‌ها جهت جلوگیری از انفجار مخازن و آسیب‌دیدگی خطوط لوله در اثر افزایش فشار مورد استفاده قرار می گیرند.

 • شیر پروانه ای فلنچدار:

این شیرها قابل استفاده در جهت قطع و وصل جریان سیال در کلیه تاسیسات آبرسانی از جمله آب آشامیدنی و سیالات غیر خورنده تا حداکثر دمای 80 درجه سانتی گراد می باشند.

 • بال ولو دو سر فلنچ دسته بلند:

شیر بال ولو دو سر فلنچ دسته بلند جهت انشعاب از خط اصلی به خط فرعی در سیستم های آبیاری تحت فشار کاربرد دارد.

همین حالا می‌توانید با مراجعه به سناپالیز، انواع شیرآلات کشاورزی و صنعتی را مشاهده نمایید و با مطالعه مشخصات، نقاط ضعف و مثبت ذکر شده و … خریدی مطمئن و راحت را تجربه کنید. قیمت شیرآلات کشاورزی موجود در سناپالیز بسیار مناسب بوده و مطمئنا از لحاظ اقتصادی صرفه مناسبی برای شما خواهد داشت. همچنین شما می‌توانید اطمینان حاصل کنید که محصولی مرغوب و با کیفیت به دستتان خواهد رسید.

چت با پشتیبانی واتساپ سناپالیز
پیام به پشتیبانی واتساپ