نمایش دادن همه 17 نتیجه

امروزه صنعت کشاورزی در کشور ایران در یک مسیر درستی پا نهاده و به سمت پیشرفت و مکانیزه شدن در سه مرحله کاشت، داشت و برداشت حرکت می‌کند. این پیشرفت می‌تواند در کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی تاثیر مثبتی داشته باشد و از طرف مقابل می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه، زمان و منابع شود. آبیاری قطره‌ای یکی از این حرکات مثبتی است که در سال‌های اخیر شاهد مرسوم شدن چشم‌گیر آن بوده‌ایم که علاوه‌بر مزارع و باغ‌ها، پارک‌ها و بوستان‌های شهری نیز به این مکانیزم مجهز شده‌اند. یکی از اجزای مهم و کاربردی در سیستم آبیاری قطره‌ای دریپر یا همان قطره چکان‌هایی هستند که خروجی آب را تشکیل می‌دهند و نتیجه تمام طراحی‌ها، لوله کشی‌ها و زحمات توسط قطره چکان‌ها به نمایش گذاشته می‌شود. خرید قطره چکان ممکن است موضوع سردرگم کننده‌ای برای اکثر کشاورزان، باغداران و حتی افرادی که صاحب یک باغ کوچک یا باغچه شخصی هستند، باشد. در این بخش قصد داریم قبل از خرید محصولات، شما را با راهنمای خرید قطره چکان سیستم آبیاری قطره‌ای یا دریپر همراهی کنیم. مطالعه ادامه راهنما

راهنمای خرید قطره چکان

راهنمای خرید قطره چکان

آبیاری قطره‌ای یک آبیاری کم فشار با حجم کم است برای آبیاری مزارع و باغ‌ها است که باعث صرفه‌جویی در مصرف آب و آبیاری منظم محصولات می‌شود. این سیستم‌ها با استفاده از قطره چکان، اسپری یا جریان کم فشار آب باعث مرطوب سازی ریشه محصولات می‌شود. نحوه‌ی اجرای این سیستم‌ها متفاوت می‌باشند و می‌توان لوله‌های این سیستم را در زیر کود یا خاک پنهان کرد و تنها محل خروج آب (قطره چکان) در بیرون از خاک قرار گیرد. در حالی که سیستم‌های آبیاری قطره‌ای از آب کمتری نسبت به سایر سیستم‌های آبیاری استفاده می‌کنند، ممکن است در برخی مناطق محدودیت‌هایی برای اجرای آن وجود داشته باشد. پس بهتر است قبل از خریداری سیستم آبیاری قطره‌ای بهتر است از این شرایط و محدودیت‌های مناطق محلی خود آگاه باشید. در این راهنما با این موارد کاری نداریم و هدف اصلی راهنمایی شما در جهت خرید قطره چکان آبیاری است که اصلی‌ترین جزء یک سیستم آبیاری قطره‌ای محسوب می‌شوند. پس باید کاملا به فاکتورهایی که باید در هنگام خرید توجه کرد واقف بود.

قطره چکان چیست؟

دریپر یا همان قطره چکان ها قطعات کوچکی هستند که از پلیمرهایی با کیفیت بالا و دیافراگم های سیلیکونی ساخته می شوند و وظیفه آبرسانی به محصولات را دارند. طراحی این دریپرها به گونه‌ای است که داخل لوله‌ها رسوبی نمی‌ماند و پوسته آن‌ها آنتی UV بوده که در برابر اشعه خورشید مقاوم می‌باشد. مزایای استفاده از دریپرها مواردی نظیر صرفه جویی در مصرف آب، کاهش شوری، کم شدن هزینه نیروی کارگری، افزایش راندمان و رشد بهتر محصولات و در نهایت مقاوم بودن در برابر کود و مواد شیمیایی است که بر همگان آشکار است.

در هنگام خرید قطره چکان به چه مواردی باید توجه کرد؟

در زمان استفاده از سیستم‌های آبیاری قطره‌ای باید اجزاء مختلف آن را مورد بررسی قرار داد. قطره چکان اصلی‌ترین قسمتی است که کیفیت بالای آن رابطه‌ی مستقیمی با نتیجه‌ی کار خواهد داشت. برای انتخاب و خرید قطره چکان مدل‌های مختلفی وجود دارد و شما برای اینکه بهترین انتخاب را داشته باشید باید چندین فاکتور را در نظر بگیرید. این فاکتور ها را در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

فشار ثابت یا متغیر سیستم آبیاری

قطره چکان مستقل از فشار بدون در نظر گرفتن تغییرات فشار در حین آبیاری، مقدار آب ثابتی را به طور منظم برای گیاهان و محصولات در نظر می‌گیرد. در حالی که قطره‌چکان وابسته به فشار کاملا به فشار آب در سیستم آبیاری قطره‌ای وابسته بوده و نسبت به این تغییرات واکنش نشان می‌دهد و باعث می‌شود، گیاهان مقدار آب یکسانی دریافت نکنند. در هنگام خرید قطره چکان باید این مورد را در نظر بگیرید.

سوال دیگری که در اینجا مطرح می‌شود، این است که این تغییرات فشار ناشی از چیست؟ این تغییرات از عوامل مختلفی مانند طول لوله آبیاری، مناسب نبودن سایز لوله و تغییرات شیب زمین ناشی می‌شوند و باعث تغییر در فشار می‌شوند. حال اگر طول لوله آبیاری شما زیاد است به شما پیشنهاد می کنیم از قطره چکان مستقل از فشار استفاده کنید. در غیر این صورت دریپر وابسته به فشار نیز می‌تواند برای شما کارساز باشد.

تمیزی و کثیفی آب

نوع آب و تمیزی یا کثیفی آب استفاده شده در آبیاری قطره‌ای نیز فاکتور مهم بعدی است که باید به آن توجه داشت. اگر آب سیستم آبیاری شما از چاه، حوض، تانکر و … تهیه می‌شود حتما از قطره‌چکان‌هایی باید استفاده کنید که بتوان درپوش آن را جدا و تمیز کرد. همچنین در سیستم هایی که آب آن دارای املاح زیادی است از قطره چکانی که می‌توان آن را تمیز کرد استفاده کنید. اما اگر در این شرایط از قطره چکانی که قابلیت باز شدن درپوش و تمیز کردن آن وجود ندارد استفاده کنید، سیستم و قطره چکان‌های شما دچار گرفتگی شده و باید کل قطره چکان‌ها را تعویض نمایید و هیچ راه حل دیگری وجود ندارد.

شیب زمین

شیب زمین فاکتور دیگری است که تغییرات زیاد در آن موجب تغییر در فشار آب در سیستم آبیاری شده و می‌تواند نوع انتخابی قطره چکان را تخت الشعاع قرار دهد. وجود شیب و تغییر در فشار آب می‌تواند باعث تغییرات دبی خروجی هر قطره چکان شود. این عامل، عامل نگران کننده‌ای نمی تواند باشد اما اگر قصد آبرسانی به گیاهان‌تان در بستر یک زمین شیب دار دارید و خواهان رساندن مقدار آب مساوی به همه گیاهان هستید انتخاب قطره چکان مستقل از فشار می‌تواند این نگرانی را به حد صفر برساند.

البته این فاکتورها می‌توان با بررسی انواع قطره چکان تا حد قابل قبولی شناسایی کرد که در مقاله‌ای جداگانه به بررسی انواع قطره چکان و ویژگی‌های آن‌ها خواهیم پرداخت. در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با فاکتورهای شناسایی شده برای خرید قطره چکان آشنا کنیم که واقعا مهم هستند که امیدواریم این مقاله برایتان مفید باشد.

ما در سناپالیز این امکان را برای شما فرآهم کرده‌ایم بتوانید قطره‌چکان مورد نظر خود را به صورت آنلاین و با مناسب‌ترین قیمت خریداری کرده و درب منزل خود تحویل بگیرید. از قسمت‌های مختلف سایت ما دید کرده و محصولات ما را نیز مشاهده کنید.

برگرفته شده از: help.dripdepot.com

22,000 ریال29,000 ریال

اتصالات آبیاری قطره ای

قطره چکان بازشونده ورسک

36,000 ریال47,000 ریال
27,000 ریال48,000 ریال
چت با پشتیبانی واتساپ سناپالیز
پیام به پشتیبانی واتساپ