نمایش دادن همه 7 نتیجه

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در لوله‌کشی ساختمان‌ها و سیستم‌های آبیاری کشاورزی، خارج کردن هوای وارد شده به لوله‌ها است. اگر هوای موجود در لوله‌ها، در وقت مناسب تخلیه نشود، صدمات و خسارت‌های زیادی را به سیستم لوله‌کشی وارد خواهد کرد. از این رو قصد داریم تا در این بخش به شما یک محصول و راهکار عالی برای جلوگیری از بروز این صدمات ارائه کنیم. راهکار پیشنهادی ما به شما، استفاده از شیر تخلیه هوا است. اگر نمی‌دانید که این نوع از شیر هوا، چه کاربردی دارد و چه استفاده‌ای می‌توان از آن کرد، حتما تا انتها این مطلب را بخوانید. در آخر محصولات باکیفیت و متنوع در دسته‌بندی شیر هوا را مشاهده کرده و امکان مقایسه و خرید آنلاین هر یک را خواهید داشت.
مطالعه ادامه راهنما

شیر هوا

قبل از پرداختن به موضوع اصلی مقاله یعنی شیر تخلیه هوا، بهتر است از قبل بدانید که قرار است در این مطلب به چه مواردی اشاره کنیم. همانطور که در بالا به صورت بسیار جزئی اشاره کردیم، ما قرار است که به مواردی همچون شیر تخلیه هوا چست؟ شیرهای تخلیه هوا در چند نوع ساخته می‌شوند؟، این نوع از شیرها به چه صورت کار می‌کنند؟ و … به صورت کامل بپردازیم.

دلیل این که می‌خواهیم در این مطلب، به صورت کامل به موضوعات اشاره شده بپردازیم، این است که وجود شیرهای تخلیه هوا در لوله‌کشی‌های صنعتی و ساختمانی بسیار حائز اهمیت است و به همین سادگی نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد.

شیر تخله هوا چیست؟

هوا به دلایل بسیار متنوع و زیادی وارد لوله‌ها می‌شود. یکی از مهم‎‌ترین دلایلی که باعث بروز این اتفاق می‌شود، تخلیه نکردن مقدار هوا در زمان آبگیری پمپ‌های آب است. علاوه بر این مورد دلایل زیاد دیگری را می‌توان برشمرد.

در زمان بروز این حادثه  تنها راه مطمئن و کاربردی جهت خارج کردن هوای موجود در لوله‌ها، استفاده از شیر هوا است. این نوع از شیرآلات صنعتی و ساختمانی، جزو پرکاربردترین شیرآلات به حساب می‌آیند و مصارف گونگونی هم دارند.

انواع شیر تخلیه هوا:

برای این که بتوانید بهترین نوع شیر تخلیه هوا را در لوله‌کشی ساختمان خود به کار ببندید، بهتر است با انواع شیرآلات تخلیه هوا آشنایی داشته باشید و بدانید که هر یک چه کاربردی دارند. در یک تقسیم بندی کلی، شیرهای تخلیه هوا، به سه دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

1- شیر تخلیه هوای تک روزنه:

این نوع از شیرهای تخلیه کننده هوا که کاربرد زیادی دارند و می‌توان گفت که در سیستم‌های لوله‌کشی کوچک، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند دو نوع مختلف دارند. شیرهای تخلیه هوای تک روزنه کوچک و تک روزنه بزرگ.

جنس این نوع از شیرهای هوا، آهنی و فولادی است و در اغلب موارد نیز، از چدن هم ساخته می‌شوند. معمولا از این نوع شیرهای تخلیه کننده هوا در بخش‌هایی از لوله استفاده می‎شود که احتمال تجمع و یا ورود هوا زیاد باشد.

طرز کار این نوع از شیر هوا به این صورت است که یک شناور کوچک تعبیه شده در داخل شیر هوا بسته به حجم آب موجود در لوله، جلوی حرکت آب را گرفته و با فشار هوا به سمت پایین حرکت می‌کند و باعث خارج شدن هوا می‌شود. پس از خروج هوا، شناور به سمت بالا حرکت کرده و اجازه جریان یافتن آب را می‌دهد.

2- شیر تخلیه هوای دو روزنه:

این نوع از شیرهای تخلیه هوا، ترکیبی از دو نوع شیر هوای تک روزنه کوچک و تک روزنه بزرگ است و کار هر دو را انجام می‌دهد. قطر شیرهای تخلیه هوای دو روزنه، حدود 200 میلی متر بوده و در مقایسه با نوع معرفی شده در بالا، ابعاد بزرگ‌تر دارند.

شیرهای تخلیه هوای دو روزنه نیز به دو نوع تک محفظه و دو محفظه دسته بندی می‌شوند.

3- شیر هوا دیسکی:

اگر اندازه محفظه‌ها و لوله‌های انتقال آب شما بزرگ‌تر از  200 میلی متر هستند، این نوع شیر تخلیه هوا، بسیار مناسب و کاربردی خواهد بود. اندازه اصولی شیرهای تخلیه هوای دیسکی، 250 میلی متر است. مکانیزم عمل کننده این نوع از شیرهای هوا نیز به این صورت می‌باشد که یک دیسک، درون شیر تعبیه می‌شود و با کمک آن می‌توان میزان هوای موجود را تخلیه کرد.

نحوه عمکرد شیر هوا چگونه است؟

همان طور که در قسمت بالا متوجه شدید، شیرهای تخلیه هوا کارایی مشابهی ندارند و مکانیزم خاج سازی و تخلیه هوا در هر یک، متفاوت است. اما نکته مشترک همه شیرهای تخلیه هوا، خارج سازی هواست و بسته به نوع لوله‌کشی ساختمان این کار صورت می‌گیرد.

شیر هوا در کجا کاربرد دارد؟

معمولا از این نوع از شیرآلات، هم در ساختمان‌های صنعتی و هم ساختمان‌های مسکونی استفاده می‌شود تا مقدار هوایی که وارد سیستم لوله کشی شده است را خارج کنند.

شیر تخلیه هوا در کجا نصب می‌شود؟

شیرهای تخلیه کننده هوا معمولا در نقاطی نصب می‌شوند که هوا وارد سیستم لوله‌کشی شده و باعث آسیب دیده‌گی سیستم لوله کشی می‌شوند. همچنین بهترین محل برای نصب شیر تخلیه هوا، محلی است که دارای ارتفاع باشد تا شیر عملکرد بهتری بتواند از خود ارایه دهد.

نحوه عملکرد شیر تخلیه هوا بستگی زیادی به نصب آن دارد تا هوا درون لوله از یک نقطه خاص خارج شود و باعث آسیب دیده‌گی لوله نشود.

در هنگام نصب شیر تخلیه هوا باید به مواردی حتما دقت کنید. مواردی مثل:

  • حتما این نوع از شیرآلات را به دور از تابش مستقیم نور خورشید نصب کنید.
  • محیط اطراف شیرهای تخلیه کننده هوا، باید عاری از هر گونه گرد و خاک و آلودگی باشد.
  • برای جلوگیری از یخ زده‌گی شیرهای تخلیه هوا در زمستان، بهتر است که آن‌ها را در فضایی سربسته نصب کنید.
  • برای عملکرد مناسب این شیرها، پیشنها دما این است که به صورت عمودی نصب شود.
  • جهت اطمینان و ایمنی بیشترف بهتر است یک عدد شیر کشویی در زیر شیر هوا نصب شود.

حال که با انواع شیر هوا به صورت کامل آشنا شدید و دانستید که عملکرد این نوع از شیرآلات صنعتی و ساختمانی چگونه است، به راحتی می‌توانید شیر مورد نظر خود را تهیه کنید.

ما در سناپالیز انواع مختلف شیرهای تخلیه هوا را برای کاربردهای مختلف برای شما فرآهم کرده‌ایم تا بتوانید بسته به نیاز خود شیر مورد نظرتان را خریداری کنید. همین حالا می‌توانید شیر هوای مورد نظر خود را از سناپالیز خریداری کرده و در محل مورد نظرتان تحویل بگیرید.

همچنین شما می‌توانید از مشاوره رایگان مشاوران ما نیز بهره‌مند شوید تا انتخاب بهینه‌تری داشته باشید.

چت با پشتیبانی واتساپ سناپالیز
پیام به پشتیبانی واتساپ