آموزش کود دادن به درختان میوه

کود - سناپالیز

قبل از اینکه به یک درخت میوه کود دهید، باید بررسی کنید که آیا این درخت به کود نیاز دارد یا نه. زیرا اگر کود برای درخت میوه غیرضروری باشد، باعث می­‌شود رشد گیاه کم شود. بنابراین باید ابتدا خاک درخت میوه را مورد تست و بررسی قرار دهید.

تست خاک

برای تست خاک باید مقداری از خاک درخت را بردارید. همچنین می­‌توانید خاک را به آزمایشگاه کشاورزی ببرید و مورد آزمایش قرار دهید. این تست میزان pH خاک را به شما نشان می­‌دهد. همچنین میزان مواد مغذی خاک را نیز معلوم می­‌کند. باید pH خاک بین 6 تا 6.5 باشد. خاک­‌هایی که در میزان pH آنها بین این محدوده نباشد، نیاز به کود دارند.

همچنین شما باید سن درخت را نیز در نظر داشته باشید. هرچه مدت رشد درخت میوه بیشتر باشد، نیاز به میزان کود متفاوتی خواهد داشت. اگر طول درخت به هنگام کاشت  0.9 تا 1.8 متر باشد، احتمالاً می­‌توانید برای چند سال از دادن کود به این درخت اجتناب کنید. بنابراین به جای کود دادن به این درخت می­‌توانید برای از بین بردن علف‌­های هرز و تنظیم میزان رطوبت خاک وقت بگذارید. بررسی کنید که درختان شما در هر فصل چقدر رشد می‌­کنند.  اگر درختان جوان به خوبی رشد نمی‌­کنند، می‌توانید به آنها کود بدهید. به طور کلی، شاخه درختان باید بین 25 تا 30 سانتی­متر در سال رشد کند. بنابراین باید میزان رشد درختان خود را اندازه بگیرید و اگر شاخه درخت شما به خوبی رشد نمی­‌کند، باید به آن کود بدهید. در غیر این صورت درختان نیازی به کود نخواهند داشت.

با توجه به تمام نکات فوق، اگر تشخیص دادید که درخت شما نیاز به کود دارد، باید یک نوع کود مناسب را انتخاب کنید. برای اینکه بتوانید به درستی به درختان کود بدهید، نیاز به کود متعادل کننده دارید. کود متعادل کننده، کودی است که دارای نسبت­‌های مساوی نیتروژن و فسفر و پتاسیم است. این کود معمولا با نام N-P-K شناخته می‌شود. بر روی بسته این کود، معمولا عبارت N-P-K درج شده است. همچنین ممکن است چیزی شبیه 10-10-10 یا 12-12-12 روی بسته کود نوشته شده باشد. این اعداد به این معنی هستند که این کود متعادل است و برای درختان میوه مناسب می‌­باشد. شما همچنین می­‌توانید از یک کود ارگانیک استفاده کنید. برای اینکه بفهمید که به چه میزان کود نیاز دارید، باید سن درخت و یا قطر تنه آن را در نظر بگیرید. به طور کلی، در هر سال به 453 گرم کود نیاز دارید.

زمانی که می­‌خواهید به درخت میوه کود بدهید، از دستکش استفاده کنید. کود متعادل کننده برای پوست خطرناک است و همواره باید به یاد داشته باشید که هنگام کود دادن به درختان، باید از دستکش استفاده کنید.
به میزان نیاز، کود را با آب مخلوط کنید. وقتی که میزان مصرف کود را مشخص کردید، آن را با آب مخلوط کنید. می­‌توانید برای تعیین میزان آب به دستورالعمل­‌های نوشته شده بر روی پاکت کود متعادل کننده، توجه و عمل کنید. اگر از کودهای دانه­‌ای استفاده می­‌کنید، نیازی به حل کردن آنها در آب نیست و به راحتی می­‌توانید دانه­‌های کود را به دور درخت بپاشید.

محدوده ریختن کود

کود را در فاصله 30 سانتی­متری تنه درخت بریزید. ریختن کود در نزدیکی تنه درخت می­‌تواند به آن آسیب برساند. بنابراین کود را در فاصله 30 سانتی­متری تنه درخت بریزید. مقدار دقیق کود مصرفی به سن درخت و دستورالعمل کود بستگی دارد. کودها را در فاصله مناسب پخش کنید. این کار به ریشه­‌های درخت کمک می­‌کند تا رشد کنند.

به مقدار محدودی از نیتروژن استفاده کنید. بیشترین مقدار نیتروژن برای درختان میوه، 453 گرم است. اگر از یک کود با نسبت 10-10-10 استفاده می­‌کنید، مقدار مجاز این کود 4.5 کیلوگرم است. اگر از یک کود با نسبت 12-12-12 استفاده می­‌کنید، مقدار مجاز آن 3.7 کیلوگرم است. اما اگر بیش از حد مجاز از کود استفاده کنید، رشد درخت میوه کاهش خواهد یافت.

نباید پس از کاشت درخت میوه، فوری به آن کود بدهید. اکثر متخصصان کود دادن به درختان را در سال اول توصیه نمی­‌کنند، زیرا ریشه­‌های درخت نیاز به رشد دارند. در سال­‌های بعد، می­‌توانید به درخت کود دهید. اگر به درخت میوه در سال اول زیاد کود دهید، باعث می­‌شود درخت رشد کمی داشته باشد.

در زمان مناسب به درخت میوه کود بدهید. برای به دست آوردن نتیجه بهتر، می­‌توانید در اوایل بهار قبل از اینکه شکوفه­‌ها رشد کنند، به درخت میوه کود بدهید. اگر موفق نشدید قبل از رشد شکوفه­‌ها به درخت خود کود بدهید، می­توانید در اوایل ماه تیر به آن کود بدهید. اما از کود دادن به درخت میوه در اواخر تابستان و اوایل پاییز خودداری کنید.

رشد درخت میوه را مورد بررسی قرار دهید. برای اینکه بفهمید که چه زمانی باید به درخت میوه بیشتر کود دهید، باید میزان رشد درخت را اندازه گیری کنید. هر حلقه در شاخه درخت، نشان دهنده ی رشد آن درخت در سال گذشته است. برای اندازه­‌گیری رشد درخت، شعاع شاخه را اندازه­‌گیری کنید و آن را بر تعداد حلقه­‌ها تقسیم کنید. این میانگین، میزان رشد درخت در هر سال را نشان می‌دهد.

در صورت نیاز، مقدار کود درخت میوه را افزایش دهید. همان طور که درخت شما رشد می­‌کند، باید میزان کود آن را تنظیم کنید. درختان سیب جوان، باید در هر سال به میزان 30 سانتی­متر رشد کنند. بنابراین اگر رشد آنها از این میزان کمتر است، باید بین 2 تا 3 سالگی، میزان کود را 50 درصد افزایش دهید. اگر درختان گلابی کمتر از 15 سانتی­متر در سال رشد می­‌کنند، بیشتر به آنها کود بدهید. برای دیگر انواع درختان، تا زمانی که میوه نداده­‌اند، به آنها کود ندهید. وقتی که میوه­‌ها شروع به رشد کردند، در هر سال، از کود 10-10-10 استفاده کنید.

کلام آخر

محاسبه کنید که به چه میزان باید به درختان کود بدهید. مقدار کودی که به آن نیاز دارید، به سن و سایز درخت شما بستگی دارد. به راحتی می­‌توان مقدار دقیق کود مورد نیاز برای درخت میوه را به دست آورد. درختان در هر سال، باید 45 گرم نیتروژن دریافت کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چت با پشتیبانی واتساپ سناپالیز
پیام به پشتیبانی واتساپ